Dneska lze zapojit do sítě opravdu všechno. Internet, síť, dálkové ovládání nám může ulehčit opravdu spoustu věcí, pojďme se tedy podívat na inteligentní domy!
Inteligentní dům, ano nebo ne?
Mnohé z nás přepadne myšlenka, při zmínce o inteligentním domě, že si snad můžeme s domem už i povídat! Nejsme však daleko od tohoto tvrzení, neboť nejnovější technologie nám již umožní opravdu i tohle. Inteligentní domy jsou stavěny tak, aby byly co nejméně ekonomicky náročné, ekologicky čisté a hlavně, aby se neustále přizpůsobovaly potřebám obyvatelů, kterých není určitě málo! Takový chytrý dům umí už více než otevřít bránu, dveře ledničky či zapnout světla, když přijdete domů a ty pak po vašem odchodu zase vypnout. Dneska je všechno o pohodlí, a tak vám takový dům klidně i uvaří kávu či klidně i zatopí v krbu a je toho mnohem víc!
A co energie?
Takové nové inteligentní domy se již dokáží samy postarat i o tyhle. Kromě inovativních řešení, co se týče zateplování a uchovávání tepla, kde česká domácnost v průměru zaplatí nejvíce, ať už je to elektřina v podlaze či plynový kotel, již běžně takový dům disponuje jak alternativními zdroji energie, jako jsou například známé solární panely či dokonce i speciální nátěry na dům, nejnovější výstřelek techniky, který dokáže tím, že na něj dopadá sluneční svit, vyrábět pomocí nanotechnologie energii. Pravda, na dlouhé sledování televize a k tomu zapojený notebook to není, ale technologie se neustále vyvíjí a kdo ví, třeba jednou!
Z čeho se takový dům staví?
Určitě vás tato otázka napadne, přeci to nemůže být z normálních materiálů! To není až tak docela pravda, inteligentní dům by neměl mít problém s doteď užívanými stavebními materiály, avšak velký háček zde představuje zejména infrastruktura drátů a kabelů, které je třeba vyřešit a propojit, vytvořit vnitřní síť, která bude spojovat jednotlivé funkční prvky domu a je třeba také vyřešit spíše všechno okolo dálkového ovládání či automatizace, aby v domě fungovalo tak jak má. Dneska je však výhodnější stavět z moderních, někdy i levnějších materiálů, než jsou ty klasické.
Pokud byste chtěli navrhnout takový inteligentní dům, zkuste například učené architektky a architekty na ČVUT, ti na to mají rovnou obor! Pokud vám tedy není nepříjemné, že celý váš dům bude ovládat jeden centrální počítač, který vás někdy nemusí pustit z domu! Trochu jako Vesmírná odyssea, vidťe?