Novinky v chytré domácnosti

Že máte na internet věcí dost času? No, nevím, nevím, podle posledních průzkumů společnosti GMSA bude v průměrné chytré domácnosti v roce 2020 připojeno kolem padesátky chytrých zařízení. A podle průzkumu Qualcommu prováděného u 1500 respondentů z Evropy již nyní padesát procent uvedlo, že využívají chytrá zařízení ve třech, nebo více místnostech v domě zároveň. Není to moc? Nu, jak pro koho. Jinak to bude v domě o dvou garážích a deseti místnostech, a jinak u bytovky  jedna plus nic.
iphone
Topologiie sítě
Největší problém je asi v současnosti v nestabilitě sítě. Proto je třeba postupně nechávat odvát na smetiště dějin pomalé routery, které nestabilitu způsobují a začít se rozhlížet novým směrem. A tím nejnovějším trendem asi bude tzv. smíšená topologie sítě. Qualcomm sám má vlastní, mezi nimi i Wi-Fi SON, kterou používají také velcí výrobci jako TP-Link nebo Netgear. Toto by mohlo zlepšit konektivitu, ale také automaticky opravovat problémy s připojením a centralizovat ovládání toků dat a zařízení.  Když k tomu připočteme možnost správy jednotlivých zařízení, bude asi naše volba jasná.
Nevýhody
Ano, samozřejmě, že to má své počáteční neduhy a nevýhody, to je bez debat. Ale to se vyskytuje u všeho nového. Zde je to například složitější implementace, na což také navazuje, a to zcela pochopitelně, vyšší cena. Ovšem podle průzkumu by to prý spotřebitelům až tak nevadilo.
iphone ženy
Shrnutí
Asi nezbývá než vyčkat dalších kroků firem, které se internetem věcí zabývají. Snad se bude měnit i systém připojení, jak prohlásil pan Patel. Tvrdí totiž, že: „Poskytovatelé internetového připojení by se mohli v budoucnu stát zbytečnými, pokud by se drželi současných technologií, a vládu nad domácími sítěmi by převzali cloudoví poskytovatelé jako je například Google“. Ale jestli má pravdu, to ukáže až čas. Já se však domnívám, že ovládání domácnosti mobilem je za dveřmi.

Autor příspěvku: marienbad-thc.cz