Morušovník je opadavý strom s laločnatými listy se zubatým nebo pilovitým okrajem. Květy má uspořádané do klásků, plody vypadají jako dlouhé ostružiny. Podle druhu morušovníku jsou buď bílé, černé, červené či fialové.
Možná mnohým z nás vytane na mysli bourec morušový, o kterém jsme se ve škole učili v souvislosti s výrobou hedvábí. Housenky tohoto nočního motýla se živí právě listy morušovníku.
Plody se nazývají moruše, jsou velmi sladké a chutné, leč citlivé na přepravu. Proto se napřed https://www.modrykonik.cz/forum/porod/porod-zadeckem-napred-nebo-cisar-co-myslite/ suší, čímž se jejich sladká chuť ještě zvýší stejně tak jako obsah cukru. Obsahují velké množství vitamínu C, vitamín K, četné minerály jako hořčík, železo, vápník, fosfor a draslík. Kromě velkého množství vlákniny nalezneme u sušených moruší i hodně bílkovin a přírodních cukrů (glukózy a fruktózy). Tuk byste hledali marně.
Kromě těchto jedinečných výživových hodnot mají moruše i četné pozitivní zdravotní a léčivé účinky. Především protizánětlivé a dezinfekční, takže přijdou vhod například při zánětech horních cest dýchacích. Podporují krvetvorbu, dokážou snižovat hladinu cholesterolu a tuku, snižují krevní tlak. V plodech morušovníku naleznete i jedinečný resveratrol, který chrání vaše cévy a tím i vás před rizikem mrtvice.
Morušovník bílý pochází z Číny, najdete ho ale i u nás. Daří se mu v teplých oblastech republiky a potřebuje hlavně slunce. Jelikož stromy plodí až třetím či čtvrtým rokem od vysazení a jsou vcelku rozložité, můžete se od staršího stromu dočkat až 100 kg tohoto ovoce. Sklízí se setřásáním a moruše je třeba rychle zpracovat. Čerstvé přidáte do jogurtu, ovocného salátu, výborné jsou v kombinaci se sýrem. Můžete je použít k výrobě marmelády, bílé vhodně kombinovat s výraznějším ovocem.
Pokud nemáte možnost vlastní sklizně, sušená moruše bílá je k dostání v BIO kvalitě na stránkách známého a prověřeného e-shopu Nakliceno.cz. Jedná se o plody morušovníku, který je pěstován podle pravidel ekologického zemědělství. Jejich lahodná medová chuť vás jistě osloví, můžete je přidat do jogurtů, kaší, dezertů apod. Samozřejmě vynikající jsou i samotné či v různých směsích sušeného ovoce a oříšků.