V létě ho máme často moc a v zimě zase málo. Topná sezóna začíná povětšinou v září, máme-li štěstí na počasí, tak až v říjnu. Ale vzhledem k tomu, že nežijeme na jihu, kde topení ani neznají, tak jednou začít musí.
Čím a jak topit bývá jedna z klíčových otázek, kterou si lidé pokládají před stavbou domu. Bývá to totiž také nejnákladnější záležitost, co se energií týče. Nejen proto například Němci rozlišují „teplý“ a „studený“ nájem. Tj. s nebo bez energií.
Pokud žijeme v bytě, jsme závislí na vytápění, které je zavedeno v celém domě. Obvykle se jedná o plyn, elektřinu nebo páru. Dojde-li z nějakého důvodu k poruše, či výpadku, mrzneme a jsme nuceni vyhledat pomoc u příbuzných a známých.
Jsme-li majiteli rodinného domu, je výběr zcela na nás. A tady se možností nabízí už mnohem více. Oblíbené jsou v poslední době čím dál více alternativní zdroje energie a tepla. Jedná se o různé druhy tepelných čerpadel na principu země/voda, vzduch/voda. Jejich pořizovací cena je poměrně vysoká, někdy můžete získat příspěvek od státu. Mají různou životnost a vzhledem k jejich zatím krátké době využívání nelze spolehlivě říci, zda se na garantovanou životnost můžete spolehnout. Doma pak můžete mít zavedené podlahové topení nebo radiátory, případně kombinaci obojího, podle místností.
Další možností jsou různé druhy kotlů.
· Na tuhá paliva
Hlavně dřevo, uhlí, koks a v poslední době oblíbené pelety. U nich je výhoda, že se do kotle mohou dosypávat samy a nemusíte chodit přikládat.
· Na kapalná paliva
· Elektrokotle
· Plynové kotle
U rodinných domů bývá vytápění často kombinované. Tj. máme kotel nebo přímotopy a k tomu ještě krb nebo krbová kamna na dřevo. Někdo jimi přitápí na začátku a na konci topné sezóny, někdo je má z důvodu navození romantické atmosféry. O jejich využití a druzích se dočtete více na